Dizelerin Sesi

Teşekkürler post ...

Okuyucu Görüşlerinden…

*** 

Ozanlık mı, Şairlik mi?

Defalarca okudum. Ha bugün ha yarın derken sonuçta bir şeyler yazmaya karar verdim diyerek … 

Yazdım da ne yazdım… Yazı da kışı da, baharı da hazanı da yaşatan söyleyişlerde yaşayarak, kuru kuru övmek, okuduğum için de övünmek yetmez, diyerek… Çünkü kimi zaman iliklerime işleyen bir sevda titreşimi kimi zaman hüzün dolu titremelerle dolu anlar. 

Bu tümceleri söyletene ozan mı şair mi demek gerekir bunu da bencileyin okuyanlar yargılasınlar. Ozanlık, şairlik birbiriyle özdeş sözcükler ama biraz deşince farklılıklarına ermek olası… 

Ozanlık anında yazmak yaratmak ve yoğun biçimde de duygululuk kapsayan bir yaratıcılık… Bu yaratıcılık, eserinden eserlerinden sonsuzluğa ulaşmak adına olabiliyor. 

Şairlik, yaşadığı gün ve yüzyıl ile hem geçenleri hem de geleceği bilinçli bir biçimde kapsayan yaratıcılık demektir de. Bu da bu sanatta ve sanatçı olarak sonsuzluk ve ölümsüzlük oluyor. 

Bir sanatçı ve zanaatkâr olarak böyle tanımlanınca yaratıları insanı hem bugün hem yarın hem de dün ve evveli günlere götürür. Duygu dünyasında ise umman içredir zaten. Akıl bir soluk alma süresi içinde girer devreye… İşte Tahsin MELAN da bu nitelikler var… Örneklemeler ve çeşitlemeler öylesine zengin ve de çok ki. 

Hele eldeki eserlerin tümünü birden çok kez okuyunca akıl ve duygu evrenini bir çalkantıdır alıyor ama bu bir olumsuzluk demek değil. Tam tersine bir arınma ve yeniden yaratma sürecine girmek demek oluyor. 

Bir tek tür ve biçim içinde olmadıkları için duygusal açıdan olduğu kadar ussal açıdan da açılım ve açılmalar bir o denli geniş oluyor. Hele özenle ekilmiş, biçimlendirilmiş bir çiçek deryasına girince… Bu özen şiir kavramının öğreticiliğine ve şiir sanatının öğrenileceği örneklemelere ve çeşitlemelere de değinmedim. 

İşte böyle bir sonuçtan yola çıkınca yazmak da bitmez, söylemek de bitmez.  İyisi mi ben bu arada saklanayım çiçeklere de gölge yapmayayım… 

Sen sağ olasın var olasın Tahsin MELAN kalemin keskin olsun da aklının ve duygularının deryasında yaşa sen. 

Hepsi için ellerine sağlık. Sevgi ve selâmlarımla. 

Enis GENÇTÜRK

Araştırmacı Yazar, Yönetmen

Anılara Dâhil Olmak 

Dil konusunda uzman, eğitimci, tiyatrocu, yazar Tahsin MELAN, bugüne kadar yazdığı şiirler arasından özenle seçtiklerini bu kitapta bizimle paylaşıyor. Her ne kadar kendisi, “Şair değilim, şiir yazan, sıradan biriyim.” dese de duygu dolu bu dizeler, onun şair yönünü de ortaya koyuyor. 

Dizeleriyle ortaya çıkardığı duygular, okuyucuyu fikir ve duygu dünyasında dolaştırıyor. Türkçenin en özgün, en anlaşılır hâliyle yazdığı şiirleriyle bize önemli olanın o duyguyu hissedebilmek olduğunu bir kez daha gösteriyor. Sizin de hissettiğiniz ya da hissedebileceğiniz içinizi ısıtacak, zaman zaman şaşırtacak duyguları, fikirleri samimi bir anlatımla ifade ediyor. Kendinizi birdenbire o fikirlerin, duyguların içinde buluyorsunuz. 

Arkadaşı ve meslektaşı olmaktan her zaman onur duyduğum Tahsin Melan’ın deyişiyle “basit ve sıradan ama duygu dolu dizeler”le ömre bedel anılara dâhil olmak için bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

Güldane ÇAMKERTEN ALTINTAŞ 

Emekli Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
Pin Share

Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Warning: Undefined array key "sfsi_plus_copylinkIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 275

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 278

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 347
RSS
Follow by Email