Kaligrafi (Sormaca)

5/5- (1 Kişi)

Sizden gelen (diğer)  öneriler doğrultusunda

Güzelleme

Süslü Yazı

Seçenekleri de eklenmiştir.

 

Değerli katılımcılar!

İlginizden dolayı teşekkür ederiz.

Bu sormacaların amacı, dilimizde var olan fakat gerek yazımı gerekse söylemi ile dilimizin yapısına, söylemine uymayan yabancı kökenli sözcüklere Türkçe karşılıklar önermektir.

Bu demek değildir ki dilimize yerleşmiş, kültürümüzün bir parçası ve artık Türkçe olmuş sözcüklere karşı olalım. Var olan, yerleşmiş, söylemi ve yazımıyla kurallarımıza uyup Türkçeleşmiş sözcükler kökeni ne olursa olsun bizimdir, Türkçedir. Oysa gerek kültür gerekse teknolojik yenilikler ve bundan kaynaklanan baskılar sonucu yeni sözcüklerin zorlamalarla dile sokulması, kullanılması, dilin kirletilmesi çok farklı bir konu olup hiç hoş karşılanamaz. Bu tür kullanımların nedenlerinin başında özenti gelmektedir. Bireysel özentiler zamanla toplumsallaşmaya meyillidir. Bu nedenle dilini, Türkçeyi seven her birey üstüne düşeni özenle yerine getirmeli bu tür davranışlardan uzak durmalı ve bu tür davrananları da uyarmalıdır. Dil milliyetçiliği milliyetçilik kavramlarının en yüce noktasında yer alır.

Aslında Türkçenin zenginliği her alanda kendini gösterebilir. Yeter ki dilimize sahip çıkıp yeni türetmeler veya karşılıklar bulma uygulamasını gerektiğince kurallar çerçevesinde yapalım.

Sizin de katkılarınızla dilimize bir sözcük bile kazandırmış olsak söz dağarcığımız için pırlanta değerinde olacaktır.

Bu doğrultuda önerilerinizi YAZIŞMALIK bölümünde gündeme getirebilirsiniz.

Yapılan sormacalar sonucu varılan sonuçlar tarafımızca TDK’ye sunulacaktır.

“Bizim dememizle olmaz.” demeyin. Daha önceki dönemlerde bu uygulamayı çok yaptık. Pek çok sözcük türettik, ürettik ve dilimize kazandırdık. İLKLEME sözcüğü onlardan biridir. Yıllarca söylemiyle dilleri dolaştıran Fransızca “akrostiş” sözcüğü yerini yavaş yavaş İLKLEME sözcüğüne bırakmaya başlamıştır. (İnternet üzerinden araştırırsanız bunun doğruluğunu görebilirsiniz.) Kullanımı arttıkça daha da ön plana çıkacağı kesindir. Bunun gururu bize yetmektedir. Aynı duyguları yaşamak için lütfen bu sormacaları gereğince değerlendiriniz. Hiçbir kazanım kolay değildir, fakat zorluklarla mücadelenin onuru ve gururu her zorluğu yenmeye muktedirdir.

Dil, halkın, onu kullananların malıdır. Nasıl kullanılırsa öyle gelişir, yaşar. Sahip çıkılmazsa kirliliğe ve ardından da dumura uğramaya mahkûmdur.

Bizim Dilimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
Pin Share

One thought on “Kaligrafi (Sormaca)

 • 23/02/2022 tarihinde, saat 20:13
  Permalink

  Değerli katılımcılar, gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

  Eğer oy kullanım alanında “Item disabled” uyarısı varsa sayfa görüntüleme sınırı aştığındandır. Maalesef sistem her ay için sadece sayfanın 100 defa görüntülenmesine izin veriyor. Bu nedenle bu durumda oyunuzu tekrar sistem açıldığında vermenizi rica ederiz.

  BİZİM DİLİMİZ

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Warning: Undefined array key "sfsi_plus_copylinkIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 275

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_riaIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 278

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inhaIcon_order" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 279

Warning: Undefined array key "sfsi_plus_inha_display" in /var/www/vhosts/bizimdilimiz.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-social-media-plus/libs/sfsi_widget.php on line 347
RSS
Follow by Email